Blog

Ciekawostki o naszych zajęciach oraz programowaniu i druku 3D :)

Krótka historia druku 3D

Wytwarzanie przyrostowe – czyli popularny druk 3D - to technologia, która zdobyła szerokie uznanie: od pasjonatów drobnego majsterkowania, przez właścicieli małych firm  po całe zespoły czy działy produkcyjne dużych przedsiębiorców. Kiedy właściwie powstał druk 3d? Kto jest ojcem tej technologii? Co było kamieniem milowym w jej rozwoju? Zapraszam na – krótką i rzeczową – historię druku 3D.

 

 1. 1984 rok / Charles Hull przedstawia Światu druk 3D

  Charles Hull po kilkunastu miesiącach starań, zdobywa patent na pierwszą, oficjalną technologię przyrostową zwaną „stereolitografią” (SLA). W najprostszym skrócie technologia ta polega na warstwowym utwardzaniu żywicy laserem UV. Mając w ręku patent, Hull nie waha się ani chwili i od razu podejmuje próbę jego komercjalizacji, zakładając firmę 3DSystems oraz wypuszczając na rynek pierwszą na świecie drukarkę 3D (a konkretnie maszynę stereolitograficzną, termin druk 3D przyjął się nieco później). Po kilku latach Hull zyskuje przydomek Ojca druku 3D, a firma 3DSystems staje się gigantem branży druku 3D (i pozostaje nim do dziś). Brawo Charles !!!


  SLA-1 Charlesa Hulla - pierwsza oficjalna drukarka 3D (1984 rok)
 2. 1991 rok / Stratasys i drukowanie z „plastiku”

  Na fali popularności wytwarzania przyrostowego, jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne technologie i firmy. Jedną z nich jest firma Stratasys, która uzyskuje patent do technologii FDM, czyli wydruku z termoplastów. Swoje rozwiązania stosuje wyłącznie do produkcji drogich rozwiązań przemysłowych, jednak ta technologia zainspirowała kilka lat później wielu twórców niskobudżetowych drukarek. Ale o tym … w dalszej części artykułu :)


 3. 1994 rok – od teraz mówimy „druk 3D”!

  Czworo naukowców z Massachusetts Institute of Technology (Sachs, Hagerty, Wiliams, Cima) tworzy kolejną, nowatorską technologię wytwarzania przyrostowego zwaną dziś CJP (Color Jet Printing). Technologię tę spośród innych dostępnych już na rynku wyróżniała możliwość tworzenia modeli w pełnej palecie kolorów. Możliwe to było dzięki zastosowaniu w urządzeniu technologii kolorowania modeli znanej z tradycyjnych drukarek atramentowych. W głowie – Emanuela Sachsa - jednego z autorów technologii pojawia się pomysł na nazwanie jej „drukiem 3D” (3DP – 3D Printing). Po uzyskaniu patentu, Sachs zakłada firmę Z-Corporation, produkującą … drukarki 3D.


  Emanuel Sachs - współtwórca technologi 3DP (3D Printing) oraz określenia "druk 3D"


 4. 2004 rok – Bowyer i jego „pączkujące” drukarki 3D

  Adrian Bowyer – wykładowca z Wielkiej Brytanii i pasjonat majsterkowania opracował koncepcję … samoreplikującej się drukarki 3D. Urządzenie, które stworzył, składało się zarówno z elementów ogólnodostępnych zakupionych w średniej wielkości sklepie elektrycznym jak również z części … wydrukowanych na drukarkach 3D. Obiekty wytwarzało w technologii FFF – bliźniaczo podobnej do FDMu opatentowanego przez Stratasysa ponad 10 lat wcześniej. Bowyer będąc wierny ruchowi open-source podzielił się swoim wynalazkiem z całym światem, co zaowocowało powstaniem ruchu RepRap – pasjonatów samodzielnego budowania drukarek 3D i dzielenia się wiedzą na temat doskonalenia swoich amatorskich urządzeń. Bez wątpienia był to przełom, który zapoczątkował falę tanich i szeroko dostępnych drukarek 3D. Choć sam Bowyer nie osiągnął finansowego sukcesu dzięki swojemu wynalazkowi, to zapoczątkował prawdziwą rewolucję w druku 3D.


  Adrian Bowyer (z lewej), jego drukarka oraz jej ... dziecko :) Pan z prawej nieznany :)


 5. 2009 rok – Czas na rewolucję - tanie drukarki 3D trafiają na sklepową półkę

  Ruch zapoczątkowany przez Bowyera znalazł wielu naśladowców na całym świecie oraz szybko wykreował kilku charyzmatycznych liderów ruchu, którzy dzień po dniu udoskonali amatorskie drukarki 3D. Na tej fali powstał m.in. Makerbot Industries, zarządzany przez Bre Patisa, Zacha Smitha i Adama Mawyera. Makerbot szans na biznesowy sukces upatrywał w wyjściu ze swoją ofertą poza krąg pasjonatów i zaproponowaniu tanich urządzeń konsumentom, którzy niekoniecznie chcą samodzielnie „skręcać” drukarki 3D. Tak powstała drewniana Cupcace – pierwsza drukarka Makerbota, którą pokochali użytkownicy na całym Świecie. Makerbot nie był jedyny - świat usłyszał także w tym czasie m.in. o holenderskim Ultimakerze oraz czeskim majsterkowiczu, Jozefie Prusie, który dziś jest autorem najpopularniejszej i najczęściej „kopiowanej” na świecie drukarki 3D (Prusa i3). W ten sposób dokonała się rewolucja – drukarki 3D trafiały do szkół, małych i średnich firm, na domowe biurka.


  Charyzmatyczny Bre Patis i pierwszy Replicator Makerbota, for. Patrick Pitman


 6. 2011 rok – Kickstarter, jego rola w rozwoju druku 3D i pierwszy polski akcent

  2011 rok i kilkanaście najbliższych miesięcy to bardzo dobry okres dla niskobudżetowego druku 3D. Makerbot, Ultimaker czy Prusa wypuszczają coraz lepsze amatorskie urządzenia. Technologia budzi zainteresowanie mediów, w których bryluje m.in. charyzmatyczny Bre Patis. Druk 3D interesuje coraz większą rzeszę ludzi, sprzedaż dynamicznie i regularnie wzrasta. Pojawiają się inwestorzy, których fundusze pozwalają snuć coraz ambitniejsze wizje. Popularyzuje się także Kickstarte (portal crowdfoundingowy), na którym każdy może dorzucić twórcy swoje 3 grosze i stać się fundatorem ambitnego pomysłu. Rosnąca popularność druku 3D sprzyja wielu konstruktorom, którzy dzięki Kickstarterowi zdobywają fundusze na wdrożenie swoich autorskich rozwiązań z druku 3D. W ten sposób powstają m.in. Printrbot, Form, Robo 3D oraz …. polski Zortrax M200 – czyli drukarki 3D, które dziś należą do czołówki rozwiązań "desktopowych" i sprzedają sie jak przysłowiowe, świeże bułeczki. Pojawia się jednak coraz trudniejsza konkurencja z Chin i coraz tańsze, małe drukarki 3D.


  Formlabs - jedna z najdynamiczniej dziś rozwijających się firm debiutowała na Kickstarterze. Jak widać - skutecznie :)


 7. 2018 i co ... dalej?

  Jak dziś prezentują się perspektywy wytwarzania przyrostowego? Z punktu widzenia drogich, przemysłowych rozwiązań – bardzo dobrze. Dzięki coraz większej różnorodności, profesjonalne, wielkogabarytowe drukarki 3D trafiają do hal przemysłowych i produkcyjnych. Mniej zaawansowane rozwiązania druku 3D stają się także z dnia na dzień coraz tańsze, dzięki czemu mniejsi gracze mogą korzystać z dobrodziejstw tej technologii (np. biura architektoniczne, branża jubilerska, dentystyczna).

  Natomiast jeśli chodzi o amatorskie rozwiązania … tutaj technologia doszła do pewnej ściany. Po wielkim "boomie", ambitnych planach, pojawiły się lata suche. Wbrew oczekiwaniom producentów, drukarki 3D nie trafiły do każdego domu. Coraz większa konkurencja, mnożący się jak grzyby po deszczu, kolejni producenci drukarek 3D, też zrobiły swoje. Widać to najbardziej po Makerbocie, który inwestuje już chyba tylko w najbliższą nam, branżę edukacyjną. Wielu „gwiazd” z początkowego rozkwitu amatorskiego druku 3D już nie ma na rynku (choćby Printrbot). Z drugiej strony Jozef Prusa, który do dziś pozostaje wierny idei RepRap, radzi sobie na rynku doskonale...


Wierząc w ogromny potencjał amatorskiego druku 3D w edukacji, będziemy uważnie przyglądać się rozwojowi tej technologii i chętnie podzielimy się z Wami wydarzeniami, które będą miały wpływ na dalszy rozwój tej technologii ;)

P.S. Jeśli jesteście zainteresowani poznaniem pełnej historii druku 3D, zachęcamy do zapoznania się z cyklem artykułów opublikowanych na portalu centrumdruku3d.pl (link)

Philipp Zalewski

O nas

Odkrywamy w dzieciach pasję do programowania, robotyki i druku 3D! Zapraszamy na nasze warsztaty dzieci już od 8 roku życia! Dowiedz się więcej

SZUKAJ

NASZA PRACOWNIA W OBIEKTYWIE

Pracownia druku 3D Radom
Pracownia Druku 3D w Radomiu
Pracownia Druku 3D w Radomiu
Pracownia Druku 3D w Radomiu
Pracownia Druku 3D w Radomiu
Pracownia Druku 3D w Radomiu
Pracownia Druku 3D w Radomiu

Wątpliwości? Zapraszamy na bezpłatną lekcję pokazową!

Jeśli chcieliby Państwo zobaczyć z bliska jak wyglądają nasze zajęcia, zachęcamy do skorzystania z możliwości udziału w BEZPŁATNEJ lekcji pokazowej. W tym celu posimy o wypełnienie krótkiej ankiety.
Adres e-mail:

Adres e-mail:

uczesie3d@gmail.com
TELEFON:

TELEFON:

+48 533 424 303
ORGANIZATOR:

ORGANIZATOR:

Philipp Zalewski Koncepcja Otwarta, NIP: 6612186631

Adres pracownii:

Adres pracownii:

ul. Rynek 10/2

26-600 Radom

Image
© 2020 Philipp Zalewski Koncepcja Otwarta | All Rights Reserved.