BLOG

Marzysz o własnym domu? Wydrukuj go sobie ;)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Cykl naszych wpisów o zastosowaniach druku 3D rozpoczęliśmy od rozbudzającego wyobraźnię wykorzystania tej technologii w stomatologii. Dziś przybliżymy Wam inną, dość spektakularną dziedzinę o której mówi się w kontekście druku 3Dbudownictwie mieszkaniowym. Czy firmy oferujące druk 3D małego domu w 48 godzin za 4 tysiące dolarów, to zwykli "sprzedawcy marzeń"? A jeśli jednak to prawda - to czemu jeszcze nie drukujemy domów na potęgę?

Szybko, tanio i w szczytnym celu

Ok. 10 tysięcy dolarów kosztował prototyp małego, 37 metrowego domku, który w marcu 2018 roku zaprezentowały dumnie firma ICON oraz organizacja społeczna New Story. Do jego "wydrukowania" użyto wielkogabarytowego urządzenia o nazwie Vulcan. Dom uzyskał pozwolenie na budowę w USA (co akurat nie jest szczególnie trudne), a jego wyprodukowanie trwało ok. 48 godzin. Efekt?Prezentacja wydrukowanego domu spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów, ale była tylko częścią większego projektu o charakterze społecznym. Obie firmy mają szczytne plany budowania całych osiedli w miejscach dotkniętych biedą i ryzykiem wystąpienia kataklizmów. Jak twierdzą są w stanie znacznie zwiększyć gabaryty „wydruku” (do ok. 200 m2) oraz obniżyć koszty produkcji do kilku tys. dolarów (prezentowany wyżej domek o powierzchni 37 m2 miałby kosztować ok. 4 tys. dolarów). Pierwszym krajem, który ma korzystać ze współpracy obu podmiotów ma być borykający się z ogromnymi potrzebami mieszkaniowymi, południowo amerykański Salwador. No cóż, pozostaje projektowi życzyć powodzenia pozostając z nadzieją, że na szczytnych ideałach się nie skończy ….

WinSun - budownictwo Made In China

Choć New Story i Icon nazywają swoje dzieło "pionierskim", to uczciwie trzeba przyznać, że prekursorem wykorzystania druku 3D w budownictwie mieszkaniowym jest chińska firma WinSun. Na początku 2015 roku chińczycy dumnie obwieścili światu wydrukowanie ...  dwupiętrowej willi (!!!) oraz czteropiętrowego bloku mieszkalnego (!!!). Jak się jednak okazało, było to spore nadużycie: budynki tak naprawdę powstały w oparciu o prefabrykaty, wykonane na wielkogabarytowych urządzeniach, przypominających drukarki 3D. Ale trzeba przyznać, że z zewnątrz budynki robiły naprawdę dobre wrażenie:

Dlaczego więc po przełomowym odkryciu WinSun nie drukujemy na potęgę domów 3D? Odpowiedź kryje się na zdjęciach. Jak widać, druk 3D z betonu zaproponowany przez WinSun ma jedną zasadniczą wadę - jest brzydki. Przypomina raczej lepiankę z błota, a nie dom z betonu. Wynika to z prostej przyczyny: mimo dynamicznego postępu technologicznego, nikt jeszcze nie wymyślił superszybko schnącego betonu. A nawet gdyby go wymyślił, musiałby jeszcze znaleźć sposób, żeby ... jednak za szybko nie wysychał. Brzmi absurdalnie, ale właśnie znalezienie takiego kompromisu miałoby rację bytu w przypadku druku 3D z betonu. Na dzień dzisiejszy wydaje się to raczej niemożliwe ...

Ale nie dla Ma Yihe i jego WinSun, które nie bacząc na krytykę, idzie dalej i buduje całe osiedle w Fengjing Town. Jest w tej zawziętości coś romantycznego, dlatego wierzymy w Ciebie Ma Yihe :).Philipp Zalewski

 

 

 

 

MASZ PYTANIA? Skontaktuj się z nami!

Adres

ul.Zbrowskiego 14/18 (1 piętro)
26-600 Radom

Zadzwoń
+48 533 424 303
Email

uczesie3d@gmail.com

WYSZUKAJ W SERWISIE

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account